Zapraszamy na XXVIII edycję Rol Szansy

ePiotrkow Czwartek, 22 sierpnia 20195 6457
Zbliża się ostatni weekend sierpnia, a więc kolejna edycja wystawy Rol Szansa – wielkiego święta rolnictwa i rolników. To największa branżowa regionalna impreza w centralnej Polsce. Tu przede wszystkim stawia się na innowacyjność i wsparcie dla rolników w zdobywaniu większej wiedzy na temat prowadzenia gospodarstwa.
jak dojechać?

Rol Szansa – organizowana przez piotrkowski oddział Łódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego zs. w Bratoszewicach - to szansa na nowe możliwości w rolnictwie. Rolnicy naszego województwa, mieszkańcy Piotrkowa Trybunalskiego i okolic doskonale znają tę wystawę, rokrocznie tłumnie przybywają na tereny wystawowe wokół zamku w Bykach.


- Do Piotrkowa przybędzie blisko 300 wystawców – dealerzy dużych światowych marek i nasze polskie firmy. Rolników z pewnością najbardziej zainteresuje bogata oferta ciągników; maszyn – kombajnów, pras, opryskiwaczy, siewników, rozsiewaczy nawozów, agregatów uprawowych, wozów paszowych oraz środków do produkcji rolnej – pasz, nawozów i nasion. Na wystawie nie zabraknie stoisk promujących zieloną energię i tradycyjne techniki grzewcze. Zainteresowani będą mogli uzyskać wszelkie informacje, które pomogą w podjęciu decyzji o sposobie ogrzewania budynków. Modernizujących swoje domy czy urządzających gospodarstwa zaciekawi na pewno oferta firm z branży budowlanej i wyposażenia budynków inwentarskich. Bogate ekspozycje wskazują rolnikom, w jakim kierunku podąża innowacja i technika rolnicza, na co warto zwrócić uwagę kupując nową maszynę czy urządzenie rolnicze – zapewniają Tomasz Kopera, dyrektor ŁODR oraz Marian Jurek, dyrektor piotrkowskiego oddziału ŁODR.


Z branży ogrodniczej będą w ofercie drzewa i krzewy owocowe oraz ozdobne, sadzonki bylin, cebule kwiatowe, rośliny doniczkowe, podłoża, narzędzia i sprzęt, a także meble i ozdoby tarasów. Właściciele firm szkółkarskich podpowiedzą, jak sadzić i pielęgnować rośliny.


Będzie można zapoznać się z kolekcją odmian roślin uprawnych dostosowanych do warunków glebowo-klimatycznych naszego województwa, a zwłaszcza z listą odmian zbóż ozimych zalecanych do uprawy w Łódzkiem, co szczególnie powinno zainteresować rolników zanim przystąpią do jesiennych zasiewów.


Nie zabraknie stoisk z żywnością regionalną i ekologiczną. W strefie rolniczego handlu detalicznego (RHD) „Smaki Regionu Łódzkiego” będzie można kupić nisko przetworzone produkty prosto od rolników.


Specjaliści ŁÓDR będą udzielać profesjonalnych porad w zakresie, m.in.: pozyskiwania środków finansowych w ramach PROW 2014–2020, wymagań programu azotanowego, bioasekuracji, nowych technologii produkcji i rolniczego handlu detalicznego. Będzie można również skorzystać z porad i doświadczenia specjalistów z wszystkich innych instytucji związanych z rolnictwem. Z okazji jubileuszu 25-lecia Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa odbędzie się konferencja „Unowocześniamy Rolnictwo i Obszary Wiejskie”.


Wystawa to także spotkanie z tradycją i kulturą naszego regionu – będą pokazy rękodzieła ludowego i występy zespołów folklorystycznych. Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim zorganizuje wystawę plenerową „Strój piotrkowski”, przeprowadzi konsultacje z zakresu historii regionu i sztuki, a dla dzieci i młodzieży będą animacje i warsztaty etnograficzne oraz konkurs „Poznaj swój region”.


Ogłoszone zostaną wyniki etapu wojewódzkiego Konkursu na Najlepsze Gospodarstwo Ekologiczne oraz AgroLigi 2019 i Konkursu Wiedzy Rolniczej, Bezpieczne Gospodarstwo Rolne 2019 – etap regionalny. Rozstrzygnięte zostaną także konkursy: Maszyna Targów – Rol Szansa 2019, BHP w Rolnictwie – dla uczestników wystawy. Dla zwiedzających przygotowano także inne atrakcje. Mnóstwo wartościowych nagród ufundowanych przez sponsorów będzie można wygrać w Konkursie Wiadomości Rolniczych – przeprowadzonym na scenie.

Po raz drugi przyznane zostanie specjalne wyróżnienie w postaci statuetki Piotrkowski Gryf Agrobiznesu, ufundowane przez Mariana Jurka, dyrektora piotrkowskiego Oddziału ŁODR.

 

Tegoroczna wystawa objęta jest honorowym patronatem: Jana Krzysztofa Ardanowskiego, ministra rolnictwa i rozwoju wsi; Roberta Telusa, posła na Sejm RP, wiceprzewodniczącego Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi; Zbigniewa Rau, wojewody łódzkiego; Grzegorza Schreibera, marszałka województwa łódzkiego.

 

Wystawa będzie dostępna 24 i 25 sierpnia w godz. 8.00 - 16.00. 

 

 

 

PROGRAM

 

Wystawa: maszyn, urządzeń i narzędzi rolniczych, środków do produkcji rolniczej, nowoczesnych rozwiązań w budownictwie inwentarskim

 

Kiermasze: roślin ozdobnych i owocowych, produktów lokalnych - rolniczy handel detaliczny (RHD)

 

Prezentacja: kolekcji odmian roślin uprawnych, pracy urządzeń

 


Doradztwo rolnicze i wydawnictwa fachowe

 
Ponadto:

konkursy

pokazy rękodzieła sztuki ludowej

animacje i warsztaty etnograficzne dla dzieci i młodzieży

występy zespołów folklorystycznych

 


24.08. (sobota)

11.00 – UROCZYSTE OTWARCIE WYSTAWY

11.30 – Ogłoszenie wyników konkursów:

– AGROLIGA 2019 – etap wojewódzki

– KONKURS NA NAJLEPSZE GOSPODARSTWO EKOLOGICZNE – etap wojewódzki

– KONKURS WIEDZY ROLNICZEJ

– BHP w ROLNICTWIE – dla uczestników wystawy

– Statuetka PIOTRKOWSKI GRYF AGROBIZNESU

– KONKURS WIADOMOŚCI ROLNICZYCH – dla uczestników wystawy


25.08. (niedziela)

9.00 – Msza święta polowa

10.00 – Powitanie

10.15 – Jubileusz 25-lecia ARiMR

12.30 – Ogłoszenie wyników konkursów:

– MASZYNA TARGÓW – ROL-SZANSA 2019

– BEZPIECZNE GOSPODARSTWO ROLNE 2019 – etap regionalny

– KONKURS WIADOMOŚCI ROLNICZYCH – dla uczestników wystawy

 
25.08. – Konferencja ARiMR - UNOWOCZEŚNIAMY ROLNICTWO i OBSZARY WIEJSKIE

 
24, 25 sierpnia

ANIMACJE dla DZIECI i MŁODZIEŻY

Konkurs POZNAJ SWÓJ REGION


24, 25 sierpnia

PROMOCJA DRZEW i KRZEWÓW RODZIMYCH

PROGRAM „100 tys. drzew na STULECIE WOJEWÓDZTWA ŁÓDZKIEGO”

 


Zainteresował temat?

1

1


Komentarze (5)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

gość ~gość (Gość)24.08.2019 08:47

Ale emocje jak na wykopkach

10


gość ~gość (Gość)23.08.2019 22:01

Proszę o poprawienie nawierzchni Wiatracznej, bo po rolszansie z ulicy nic nie zostanie.

10


gość ~gość (Gość)22.08.2019 14:17

Taaa... To zapewne największa bolączka...

21


gość ~gość (Gość)22.08.2019 13:45

I jak co roku ul.Kasztelańska jednokierunkowa, a kierowcy nie zwracają na to uwagi i jeżdżą w obu. No i zakaz parkowania po lewej stronie nagminnie łamany. Straży miejskiej i policji brak.

43


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat