Willa Wanda podzieli los Europy?

Tydzień Trybunalski Sobota, 24 sierpnia 201941 7847
Budynek po starej willi przy ul. Dąbrowskiego w Piotrkowie niszczeje od lat. Właściciele, którzy kupili nieruchomość w 2013 roku chcą, by powstało tam Muzeum Legionów Polskich, pod patronatem prezydenta miasta. Ten pomysł nie spotkał się jednak z przychylnością piotrkowskiego magistratu. Czy to oznacza, że Willa Wanda podzieli los Europy?
fot. archwium epiotrkow.pl

Przypomnijmy, że Willa Wanda w 2013 roku została kupiona przez prywatnego właściciela. Początkowo budynek miał zostać zaadaptowany na cele mieszkaniowe. Rozpoczął się remont i... w 2015 roku plany się zmieniły. Powstał pomysł, aby utworzyć tam Muzeum Legionów Polskich. Właścicielka zgłosiła się z taką koncepcją do piotrkowskiego magistratu i zaproponowała prezydentowi miasta, aby objął gmach patronatem i koordynował projekt.

 

Zgodnie z koncepcją pomysłodawców miasto mogłoby bezpłatnie wynajmować budynek do 31 grudnia 2018 roku. Następnie aż do 1 stycznia 2050 roku Urząd musiałby płacić czynsz, zaś po tym okresie nieruchomość miałaby przejść na własność miasta. Propozycja została jednak odrzucona. - Jednym z podstawowych problemów, które przesądziły o tym, że nasza decyzja była odmowna, było to, że Willa Wanda jest własnością prywatną. Miasto nie może wyremontować budynku, który do niego nie należy. Oprócz tego cały ciężar prowadzenia Muzeum Legionów Polskich, a więc m.in. remont czy wyposażenie, miałoby spoczywać na barkach Urzędu. Byłaby to więc kolejna instytucja kultury, którą musielibyśmy utrzymywać z własnych środków- powiedział Krzysztof Rudzki z Biura Prasowego piotrkowskiego magistratu. - My, jako Urząd Miasta musimy dbać, by publiczne pieniądze były wydatkowane na te potrzeby, które już są. Pamiętajmy, że środków nam nie przybywa, a wręcz przeciwnie. Utrzymywanie więc kolejnego budynku mogłoby spowodować, że zabrakłoby pieniędzy np. na inwestycje. - dodaje K. Rudzki.

 

Właściciele Willi zgłosili się ze swoim projektem również do Ministerstwa Obrony Narodowej i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, jednak wszyscy pozostawiają tę decyzję prezydentowi Piotrkowa Trybunalskiego. Właściciele deklarują jednak, że są cierpliwi i ich propozycja nadal jest aktualna.


Zainteresował temat?

2

9


Komentarze (41)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

eP-cimów ~eP-cimów (Gość)24.08.2019 14:19

Sprzedać, może znajdzie się kolejny kupiec – inwestor. Czy Miasto potrzebuje taki kłopot ? ?

54


jimbim jimbimranga24.08.2019 15:47

Budynek jest w rękach prywatnych, które chcą by miasto za wasze pieniądze go wyremontowało. Czytajcie ze zrozumieniem, nie może być mowy o sprzedaży nie swojej rzeczy. Władze są złe bo nie chcą wykładać publicznych funduszy w prywatę a jakby w układ muzealny weszły to byście psioczyli, że są złe bo remontują budynek prywatny, ciężko każdemu dogodzić:) Jak właściciel taki troskliwy niech przekaże budynek władzom i będzie łatwiej myśleć o muzeum. Na ministerstwa bym nie liczył, oni lubią się podpisać pod cudzym wysiłkiem jak pomysł wypali ale żeby pomóc w inicjatywie to nie ma kto.

122


gość ~gość (Gość)24.08.2019 15:31

Zrobić kwatery dla ukrainców.

36


zacieranie pamięci ~zacieranie pamięci (Gość)24.08.2019 15:25

Nic co polskie ma nie przetrwać, nawet w Piotrkowie, niczym na Kresach i we Lwowie.

81


gość ~gość (Gość)24.08.2019 13:19

Nie ma funduszy bo wszystkie pochłonęła mediateka

75


gość ~gość (Gość)24.08.2019 11:39

Ale na tego gniota mediateke była kasa, mam nadzieję chojniak że cebosie wjadą ci któregoś dnia do urzędu

73


gość ~gość (Gość)24.08.2019 11:37

Kasiora wlascicielowi w glowie nie dla miasta ta propozycja

102


gość ~gość (Gość)24.08.2019 11:25

Prędzej się budynek rozleci, niż coś tam powstanie.

90


obiektywny ~obiektywny (Gość)24.08.2019 11:20

Zakup willly nie wypalił biznesowo to teraz udają dobrych wujków którzy będą pobierać haracz od frajerów za użytkowanie a miasto dzięki wspaniałym aktualnie rządom będą wszystko finansować m.in. szkoły, służbę zdrowia, muzea, wszystko dookoła. Decyzję podjąć to tylko pierwszy krok ale kto ma na to dać pieniądze - miasto a rządzący będą się tylko przyglądać i oceniać nie fachowym okiem.

141


~PT ~~PT (Gość)24.08.2019 11:09

Nic w tym mieście się nie opłaca. Szkoda.
Opłaciła się tylko Mediateka.

64


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat