Willa Wanda podzieli los Europy?

Tydzień Trybunalski Sobota, 24 sierpnia 201941 7844
Budynek po starej willi przy ul. Dąbrowskiego w Piotrkowie niszczeje od lat. Właściciele, którzy kupili nieruchomość w 2013 roku chcą, by powstało tam Muzeum Legionów Polskich, pod patronatem prezydenta miasta. Ten pomysł nie spotkał się jednak z przychylnością piotrkowskiego magistratu. Czy to oznacza, że Willa Wanda podzieli los Europy?
fot. archwium epiotrkow.pl

Przypomnijmy, że Willa Wanda w 2013 roku została kupiona przez prywatnego właściciela. Początkowo budynek miał zostać zaadaptowany na cele mieszkaniowe. Rozpoczął się remont i... w 2015 roku plany się zmieniły. Powstał pomysł, aby utworzyć tam Muzeum Legionów Polskich. Właścicielka zgłosiła się z taką koncepcją do piotrkowskiego magistratu i zaproponowała prezydentowi miasta, aby objął gmach patronatem i koordynował projekt.

 

Zgodnie z koncepcją pomysłodawców miasto mogłoby bezpłatnie wynajmować budynek do 31 grudnia 2018 roku. Następnie aż do 1 stycznia 2050 roku Urząd musiałby płacić czynsz, zaś po tym okresie nieruchomość miałaby przejść na własność miasta. Propozycja została jednak odrzucona. - Jednym z podstawowych problemów, które przesądziły o tym, że nasza decyzja była odmowna, było to, że Willa Wanda jest własnością prywatną. Miasto nie może wyremontować budynku, który do niego nie należy. Oprócz tego cały ciężar prowadzenia Muzeum Legionów Polskich, a więc m.in. remont czy wyposażenie, miałoby spoczywać na barkach Urzędu. Byłaby to więc kolejna instytucja kultury, którą musielibyśmy utrzymywać z własnych środków- powiedział Krzysztof Rudzki z Biura Prasowego piotrkowskiego magistratu. - My, jako Urząd Miasta musimy dbać, by publiczne pieniądze były wydatkowane na te potrzeby, które już są. Pamiętajmy, że środków nam nie przybywa, a wręcz przeciwnie. Utrzymywanie więc kolejnego budynku mogłoby spowodować, że zabrakłoby pieniędzy np. na inwestycje. - dodaje K. Rudzki.

 

Właściciele Willi zgłosili się ze swoim projektem również do Ministerstwa Obrony Narodowej i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, jednak wszyscy pozostawiają tę decyzję prezydentowi Piotrkowa Trybunalskiego. Właściciele deklarują jednak, że są cierpliwi i ich propozycja nadal jest aktualna.


Zainteresował temat?

2

9


Komentarze (41)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Jagoda ~Jagoda (Gość)24.08.2019 20:19

Właścicielka dobrze kombinuje ;-) Miasto wyremontuje jej chałupę, zrobi tam muzeum, a ona będzie pobierać od miasta czynsz.

203


gość ~gość (Gość)25.08.2019 11:51

Przerobić na bibliotekę

24


klugen ~klugen (Gość)24.08.2019 16:44

a co bedzie z sigmatexem piekny budynek i czeka taki sam los co europa itd

132


gość ~gość (Gość)24.08.2019 17:14

Na kulturę pieniędzy nie ma. A co zrobiła NOWA komisja do spraw elektromobilności w Piotrkowie?

72


Piotr pl ~Piotr pl (Gość)24.08.2019 20:04

Co będzie ? Zobacz budynek dawnego hotelu potem pogotowia a teraz ...,albo kino 'Czary'.

101


knagulec ~knagulec (Gość)24.08.2019 16:43

a co bedzie po biblotece oddacie im czy to samo bedzie co z europom i willom

72


też Piotrkowianin ~też Piotrkowianin (Gość)24.08.2019 22:29

Nieruchomość jest własnością prywatną i nikt publicznych pieniędzy nie może w nią wkładać i mediateka nie ma nic do tego. Nie pamiętam kto był poprzednim właścicielem, ale w umowie sprzedaży powinien być określony termin właściwego zagospodarowania nieruchomości pod rygorem unieważnienia transakcji z ewentualną karą, podobnie jak było z Halą Targową na Sienkiewicza.

102


gość ~gość (Gość)24.08.2019 21:36

Piekny bydynek,az boli patrzec,w jak oplakanym stanie jest obecnie...Po co ludzie kupuja takie obiekty,wiedzac,ze nie dadza rady ich wyremontowac?

90


gość ~gość (Gość)24.08.2019 16:23

Budynek pewnie jest zabytkiem, a to oznacza nadzór konserwatora, sprubujcie zrobić sobie coś (nowego) w takim budynku. Załamka! Jak się wasza koncepcja i sposób remontu nie spodoba konserwatorowi, zapomnijcie o zmianach i czym kolwiek! Pozostaje albo wydać na papiery miliony albo niech niszczeje, bo to może taki obiekt robić bez zgody konserwatora. Prawo w zakresie ochrony dla mnie jest do zmiany, masz fajny obiektkt z przeszłością to w zasadzie tylko masz.

103


gość ~gość (Gość)24.08.2019 18:06

"Piękna" dekoracja ogrodzenia, nie ma co. A tzw. willa niech gnije jak prywatna.

42


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat