Willa Wanda podzieli los Europy?

Tydzień Trybunalski Sobota, 24 sierpnia 201941 7864
Budynek po starej willi przy ul. Dąbrowskiego w Piotrkowie niszczeje od lat. Właściciele, którzy kupili nieruchomość w 2013 roku chcą, by powstało tam Muzeum Legionów Polskich, pod patronatem prezydenta miasta. Ten pomysł nie spotkał się jednak z przychylnością piotrkowskiego magistratu. Czy to oznacza, że Willa Wanda podzieli los Europy?
fot. archwium epiotrkow.pl

Przypomnijmy, że Willa Wanda w 2013 roku została kupiona przez prywatnego właściciela. Początkowo budynek miał zostać zaadaptowany na cele mieszkaniowe. Rozpoczął się remont i... w 2015 roku plany się zmieniły. Powstał pomysł, aby utworzyć tam Muzeum Legionów Polskich. Właścicielka zgłosiła się z taką koncepcją do piotrkowskiego magistratu i zaproponowała prezydentowi miasta, aby objął gmach patronatem i koordynował projekt.

 

Zgodnie z koncepcją pomysłodawców miasto mogłoby bezpłatnie wynajmować budynek do 31 grudnia 2018 roku. Następnie aż do 1 stycznia 2050 roku Urząd musiałby płacić czynsz, zaś po tym okresie nieruchomość miałaby przejść na własność miasta. Propozycja została jednak odrzucona. - Jednym z podstawowych problemów, które przesądziły o tym, że nasza decyzja była odmowna, było to, że Willa Wanda jest własnością prywatną. Miasto nie może wyremontować budynku, który do niego nie należy. Oprócz tego cały ciężar prowadzenia Muzeum Legionów Polskich, a więc m.in. remont czy wyposażenie, miałoby spoczywać na barkach Urzędu. Byłaby to więc kolejna instytucja kultury, którą musielibyśmy utrzymywać z własnych środków- powiedział Krzysztof Rudzki z Biura Prasowego piotrkowskiego magistratu. - My, jako Urząd Miasta musimy dbać, by publiczne pieniądze były wydatkowane na te potrzeby, które już są. Pamiętajmy, że środków nam nie przybywa, a wręcz przeciwnie. Utrzymywanie więc kolejnego budynku mogłoby spowodować, że zabrakłoby pieniędzy np. na inwestycje. - dodaje K. Rudzki.

 

Właściciele Willi zgłosili się ze swoim projektem również do Ministerstwa Obrony Narodowej i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, jednak wszyscy pozostawiają tę decyzję prezydentowi Piotrkowa Trybunalskiego. Właściciele deklarują jednak, że są cierpliwi i ich propozycja nadal jest aktualna.


Zainteresował temat?

2

9


Komentarze (41)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Bomasz Terent ~Bomasz Terent (Gość)27.08.2019 08:50

Na jakieś tam Media teki i inne pierdoły jest kasa a na to niema a czy nie jest to tak ze nikt z Urzędu nie zarobi na przetargach nikt z Urzędu nie dostanie w łapę pod stołem bo właściciel będzie patrzył na raczki czy tu przypadkiem o to nie chodzi ??

61


Tornado Wichura Tornado Wichuraranga26.08.2019 17:45

Niech sami otworzą muzeum skoro uważają to za super pomysł. Stan budynku tragiczny i jeszcze chcą pieniądze z miasta ciągnąć.

54


PoP ~PoP (Gość)26.08.2019 09:02

Dziwna propozycja współpracy prywatnego właściciela z urzędem miasta - wyremontować, wyposażyć, utrzymywać i jeszcze czynsz właścicielowi płacić... Hehe. Zgodnie z tym niby "układem" - przy założeniu, że czynsz wynosiłby 6 tys. zł/miesiąc - to miasto przez te 30 lat musiałoby zapłacić 2 mln 160 tys. zł.

104


facebook ~facebook (Gość)26.08.2019 06:59

Na profilu FB Muzeum Legionów w Piotrkowie był promowany przed wyborami samorządowymi, takie piękne okrągłe słówka.
Ciekawe czy ów wywiad to pomysł Pana Roberta R. czy też przykaz jaki otrzymał, podobnie zresztą jak z najnowszym wywiadem z partyjniakiem od Gowina.
PS. Dlaczego takie wywiady są jedynie przed wyborami i to z osobami związanymi z Robertem R.?

51


loko ~loko (Gość)25.08.2019 22:42

A ta właścicielka to czemu taka tajemnicza, że nazwiska nie ujawnia ? Niech pokaże jaka jest przedsiębiorcza . To jedyna nieruchomość w takim stanie do remontu jaką posiada czy jest tego więcej ?

94


gość ~gość (Gość)25.08.2019 21:34

Następny biznesmen bez pieniędzy zakupił coś A teraz próbuję zwalić to na miasto

133


Kukizowiec ~Kukizowiec (Gość)25.08.2019 18:08

Przeczytałem komentarz pana rzecznika i po raz kolejny utwierdziłem się, że Piotrków nie jest prowincją ze względu na liczbę mieszkańców, czy wielkość powierzchni, ale ze względu na to co się siedzi w głowach urzędników. Oczywiście magister inżynier-elektryk, z zawodu prezydent Piotrkowa, a z pasji nauczyciel nie wpadł na to, aby usiąść z właścicielką i szukać innego rozwiązania. Nie wpadł na to, bo to przecież za trudne by odbyć rozmowy w sprawie utworzenia Muzeum z posłami, by kołatać do ministerstw, a okazji było od groma, bo w ubiegłym roku świętowaliśmy stulecie Niepodległości. Lepiej do znudzenia powtarzać hasło "miasto bogate przeszłością" i pozwalać, żeby ta przeszłość zmieniała się w ruinę. Zawsze będzie gdzie baner powiesić, kiedy w końcu Europa się zawali.

139


obiektywny ~obiektywny (Gość)25.08.2019 12:10

Nie ma Ministerstwa Obrony nie ma Kultury i Dziewictwa Narodowego, nie ma Ministerstwa Zdrowia wszystko ma załatwiać hejtowany na każdym kroku Chojniak któremu zabiera się wszystkie możliwe fundusze by udowodnić, że mieszkańcy Piotrkowa wybrali złego prezydenta zamiast narzucanego odgórnie nieudacznika.

913


gość ~gość (Gość)25.08.2019 12:17

Chętnie przyjmę w darowiznę

120


marlin ~marlin (Gość)24.08.2019 16:39

pisalem juz otym ale nie publikowno tego co pisalem

60


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat