Wieża ciśnień wreszcie dostępna dla turystów?

Tydzień Trybunalski Sobota, 20 lipca 201955 10005
Nie chcą wydzierżawiać, nie chcą sprzedać, chcą zagospodarować, na razie tylko nie wiadomo, w jaki sposób. Wiadomo za to, że wieża ciśnień ma być atrakcją turystyczną, a tym, jak sprawić, by odżyła zajmie się CIT.

Na wieżę ciśnień pomysłów w ciągu ostatnich kilku lat było wiele.

Obiekt został wyremontowany w 2008 roku w ramach projektu Trakt Wielu Kultur, na który Piotrków dostał dofinansowanie. Potem miejscy urzędnicy chcieli wydzierżawić wieżę, szybko jednak okazało się to niemożliwe z powodu zobowiązań, jakie mieliśmy wobec UE – jeśli obiekt został odnowiony za unijne pieniądze, to przez 5 lat nie można na nim zarabiać.

 

Po upływie 5 lat wieży i tak nie udało się wydzierżawić. Ostatni przetarg na jej zagospodarowanie odbył się 25 sierpnia 2017 roku. W decyzji o warunkach zabudowy dla nieruchomości (z 2011) znajduje się m.in. budowa obiektu handlowo-usługowego z łącznikiem z wieżą ciśnień, rozbudowa wieży ciśnień o zewnętrzną klatkę schodową i dźwig osobowy, przebudowa wjazdu od ul. Słowackiego wraz z budową parkingu oraz zmiana sposobu użytkowania wieży ciśnień na funkcję usługową związaną z turystyką oraz gastronomią.


Mimo atrakcyjnych warunków (czynsz 3,5 tys. miesięcznie plus inne ułatwienia) chętnych na prowadzenie biznesu nie było.

W 2018 roku w ramach budżetu obywatelskiego złożony został projekt, w ramach którego na wieży miał powstać taras widokowy. Projekt jednak został odrzucony przez członków Komisji ds. Budżetu Obywatelskiego.

 

- Ze względu na brak zainteresowania przez podmioty prywatne wydzierżawieniem/kupnem wieży ciśnień podjęta została decyzja, aby przeprowadzić szeroką analizę pod kątem udostępniania obiektu jako kolejnej atrakcji turystycznej, z możliwością jej „zwiedzania” - mówi nam dziś Jarosław Bąkowicz, kierownik Biura Prasowego Urzędu Miasta w Piotrkowie Trybunalskim. 

Wieżą zajmuje się funkcjonujący w Urzędzie zespół urzędników „Piotrków Otwarty na Turystów”. - Zespół przeprowadzi szeroką analizę obejmującą oszacowanie aktualnego stanu wieży ciśnień – dodaje Bąkowicz. - Członkowie mają zebrać nowe i dotychczasowe koncepcje zagospodarowania, na podstawie których ma zostać opracowana wstępna koncepcja oraz lista prac i działań niezbędnych do udostępnienia wieży ciśnień dla turystów. Wsparte to będzie opiniami niezbędnych instytucji.
Urzędnicy chcą również oszacować koszty dostosowania obiektu do opracowanej koncepcji. Równolegle poszukiwane będą dodatkowe źródła finansowania realizacji koncepcji.

 

Teraz miasto, a dokładniej Centrum Informacji Turystycznej, współpracuje z piotrkowskim PTTK w zakresie udostępniania wieży podczas wycieczek. Jest to element wspomnianej wcześniej analizy udostępnienia obiektu, mający na celu pozyskanie informacji dotyczącej faktycznego zainteresowania mieszkańców i turystów wykorzystaniem wieży jako punktu widokowego.


Zainteresował temat?

9

4


Komentarze (55)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

gość ~gość (Gość)20.07.2019 19:45

Ladny dworzec

51


Kriss ~Kriss (Gość)20.07.2019 18:24

Turystów?Jakich turystów na Boga???

74


gość ~gość (Gość)20.07.2019 16:25

Niech zrobią cokolwiek, niech to chociaż na siebie zarobi. Dość zabierania mieszkańcom

51


gość ~gość (Gość)20.07.2019 16:01

Dobra zrobimy to w ramach budżetu obywatelskiego bo inaczej się nie da

41


gość ~gość (Gość)20.07.2019 15:55

Proponuje wyjazd do Giżycka.

33


pudzian ~pudzian (Gość)20.07.2019 15:26

nawet gdyby ta wieża była druga w kulach, to by nic nie dało, nie dało by nic...

42


obiektywny piotrkowianin ~obiektywny piotrkowianin (Gość)20.07.2019 11:13

Znowu wraca odgrzewanie "starego kotleta" bez jakiegokolwiek postępu a sprawa jest dziecinnie prosta - trzeba znaleźć sposób zagospodarowania wieży do celów turystycznych. Moim skromnym zdaniem nie obejdzie się bez ogłoszenia konkursu na koncepcję zagospodarowania wieży ciśnień pod kątem wykorzystania do celów turystycznych. W całym kraju stosuje się ten optymalny sposób dla zapewnienia profesjonalnego zagospodarowania przestrzeni miejskiej. W Piotrkowie mamy doświadczenie w tym zakresie przy hali "Relax".

70


termit ~termit (Gość)20.07.2019 08:53

Czynsz 3.5 tys miesięcznie, i zakaz handlu w niedzielę, do tego ZUS od obsługi min 5 osób około 7 tys, plus prąd 1 tys. plus inne koszty 2 tys. No i trzeba kilka, a może kilkanaście milionów zainwestować W Warszawie w dobrej lokalizacji przy takich kosztach można na małym plusie zakończyć miesiąc.

181


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat