Wieża ciśnień wreszcie dostępna dla turystów?

Tydzień Trybunalski Sobota, 20 lipca 201955 9985
Nie chcą wydzierżawiać, nie chcą sprzedać, chcą zagospodarować, na razie tylko nie wiadomo, w jaki sposób. Wiadomo za to, że wieża ciśnień ma być atrakcją turystyczną, a tym, jak sprawić, by odżyła zajmie się CIT.

Na wieżę ciśnień pomysłów w ciągu ostatnich kilku lat było wiele.

Obiekt został wyremontowany w 2008 roku w ramach projektu Trakt Wielu Kultur, na który Piotrków dostał dofinansowanie. Potem miejscy urzędnicy chcieli wydzierżawić wieżę, szybko jednak okazało się to niemożliwe z powodu zobowiązań, jakie mieliśmy wobec UE – jeśli obiekt został odnowiony za unijne pieniądze, to przez 5 lat nie można na nim zarabiać.

 

Po upływie 5 lat wieży i tak nie udało się wydzierżawić. Ostatni przetarg na jej zagospodarowanie odbył się 25 sierpnia 2017 roku. W decyzji o warunkach zabudowy dla nieruchomości (z 2011) znajduje się m.in. budowa obiektu handlowo-usługowego z łącznikiem z wieżą ciśnień, rozbudowa wieży ciśnień o zewnętrzną klatkę schodową i dźwig osobowy, przebudowa wjazdu od ul. Słowackiego wraz z budową parkingu oraz zmiana sposobu użytkowania wieży ciśnień na funkcję usługową związaną z turystyką oraz gastronomią.


Mimo atrakcyjnych warunków (czynsz 3,5 tys. miesięcznie plus inne ułatwienia) chętnych na prowadzenie biznesu nie było.

W 2018 roku w ramach budżetu obywatelskiego złożony został projekt, w ramach którego na wieży miał powstać taras widokowy. Projekt jednak został odrzucony przez członków Komisji ds. Budżetu Obywatelskiego.

 

- Ze względu na brak zainteresowania przez podmioty prywatne wydzierżawieniem/kupnem wieży ciśnień podjęta została decyzja, aby przeprowadzić szeroką analizę pod kątem udostępniania obiektu jako kolejnej atrakcji turystycznej, z możliwością jej „zwiedzania” - mówi nam dziś Jarosław Bąkowicz, kierownik Biura Prasowego Urzędu Miasta w Piotrkowie Trybunalskim. 

Wieżą zajmuje się funkcjonujący w Urzędzie zespół urzędników „Piotrków Otwarty na Turystów”. - Zespół przeprowadzi szeroką analizę obejmującą oszacowanie aktualnego stanu wieży ciśnień – dodaje Bąkowicz. - Członkowie mają zebrać nowe i dotychczasowe koncepcje zagospodarowania, na podstawie których ma zostać opracowana wstępna koncepcja oraz lista prac i działań niezbędnych do udostępnienia wieży ciśnień dla turystów. Wsparte to będzie opiniami niezbędnych instytucji.
Urzędnicy chcą również oszacować koszty dostosowania obiektu do opracowanej koncepcji. Równolegle poszukiwane będą dodatkowe źródła finansowania realizacji koncepcji.

 

Teraz miasto, a dokładniej Centrum Informacji Turystycznej, współpracuje z piotrkowskim PTTK w zakresie udostępniania wieży podczas wycieczek. Jest to element wspomnianej wcześniej analizy udostępnienia obiektu, mający na celu pozyskanie informacji dotyczącej faktycznego zainteresowania mieszkańców i turystów wykorzystaniem wieży jako punktu widokowego.


Zainteresował temat?

9

4


Komentarze (55)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

gość ~gość (Gość)20.07.2019 11:17

W Przemyślu da się od lat (wieża z Muz. Fajek). W Ząbkowicach Śl. da się od lat (krzywa wieża). W Sandomierzu czy Opatowie (wieże bramne) da się od lat. W Kruszwicy (Mysia Wieża) da się od lat. W Piotrkowie się nie da. W Piotrkowie nic się nie da.

173


gość ~gość (Gość)20.07.2019 19:39

A samolot dzisiaj wyje cały dzień

158


gość ~gość (Gość)29.07.2019 02:08

Filozof.. Wątpliwa to jest twoja znajomośc Polskiej pisowni i jak dal ciebie ten złom mruczy to mam propozycje.. pójdz ty czlowieku do laryngologa on może coś pomoże.. bronicie tego złomka.. he he ale co w tej mieścinie pozostało tylko mediateka złomek :) dodrze ze pan D trochę rozglpsu dał.. a sory to też tylko koło piotrkowa

31


gość ~gość (Gość)28.07.2019 16:45

Turystów ?? :D :D

22


arek ~arek (Gość)20.07.2019 22:59

A w Wrocławiu można było wymontować zbiornik. https://www.wroclaw.pl/wieze-cisnien-we-wroclawiu

82


gość ~gość (Gość)21.07.2019 18:57

Co wy się czepiacie tego pięknego zabytku latającego nad naszym niebie. Przecież uziemienie go może spowodować spowolnienie tak dobrze rozwijającego się miasta.. jest on przecież potrzebny piotrkowianom jak powietrze do oddychania bądz co bądz całe rodziny skakaja ze spadochronów z niego ma on też aspekt komunikacyjny i przemysłowy.. samolot musi latać do puki komuś na lep nie spadnie

73


gość ~gość (Gość)26.07.2019 11:28

Wyburzyc i postawic Mediateke 2

53


CoolMen ~CoolMen (Gość)20.07.2019 12:16

A może by zrobić podobnie? http://www.krajoznawcy.info.pl/gizycko-widokowa-wieza-cisnien-57679 Tylko na Boga bez pomysłów typu "zewnętrzna klatka schodowa", który zepsuje historyczną sylwetkę wieży.

112


gość ~gość (Gość)20.07.2019 18:47

Prosta sprawa - zrobić płatne wejście w sezonie letnim za 10 PLN za osobę, chętnych nie będzie brakowało. Zwróci się zatrudnienie osób przy tym zatrudnionych. W pobliżu wieży zrobić ogródek gastronomiczny, z pewnością znajdzie się chętny restaurator... A w między czasie myśleć co innego zrobić...

162


obiektywny piotrkowianin ~obiektywny piotrkowianin (Gość)25.07.2019 12:22

Rozwiązać problem może tylko konkurs na koncepcję zagospodarowania byłej wieży ciśnień dla celów turystycznych z określenie ewentualnych kosztów a później po znalezieniu ewentualnego inwestora wykonanie projektów budowlanych w celu rozpoczęcia i realizacji przebudowy wieży ciśnień.

30


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat