Polacy są spontaniczni. Planują najdalej na rok wprzód

Strefa FMKraj Niedziela, 25 sierpnia 20192 1644
-Nie lubimy planować ze zbyt dużym wyprzedzeniem, tak wynika z badania „Czas ma znaczenie. Opinie i zwyczaje Polaków związane z czasem”. Wyniki zaskakują: w niezbyt odległej perspektywie (maksymalnie rocznej) myślimy niemal na każdy temat: o pracy i karierze zawodowej, edukacji swoich bliskich, rozwoju osobistym, a nawet o własnym zdrowiu. Najmniej czasu zajmuje nam planowanie podróży, najwięcej zaś – spraw związanych z domem i mieszkaniem czy finansami.
fot. pixabay.com

Jak i co planujemy?” Wiele wskazuje na to, że Polacy nie myślą o swoich planach w ujęciu odległej przyszłości. Przeciwnie, podchodzą do jej planowania krótkoterminowo i spontanicznie. Najchętniej snują plany w dziedzinach takich jak, finanse, podróże, dom i mieszkanie, rodzina oraz zdrowie. Polacy nie chcą planować tego, jak ich życie będzie wyglądało za kilkanaście lat. Minimalny odsetek planuje życie w perspektywie najbliższej dekady i dalej. Do planowania w dłuższej perspektywie czasu chętniej podchodzą mimo wszystko młodzi dorośli.

 

Planowanie przyszłości z wyprzedzeniem jest jednym z najprostszych i najskuteczniejszych sposobów na drodze do rozwoju osobistego i sukcesu. Pozwala optymalnie zarządzać swoim czasem, sprzyja realizacji wyznaczonych sobie celów, zwiększa efektywność, a przy tym wykształca dyscyplinę i samokontrolę. Sprawia również, że lepiej reagujemy na sytuacje niespodziewane oraz niepomyślne scenariusze, ponieważ podczas planowania zdążyliśmy już wziąć je pod uwagę i przygotować się na nie. Każdy podchodzi do planowania w różny sposób: jedni myślą o przyszłości w dłuższej perspektywie, a inni starają się nią nie przejmować i wychodzą z założenia, że „co ma być, to będzie”.

 

Polacy podchodzą z dużą rezerwą do długoterminowego postrzegania swojej przyszłości i jej planowania. Może to wynikać z faktu, że planowanie odleglejszej przyszłości bywa trudne przez brak wiedzy na temat przyszłych wydarzeń i jest jednocześnie stresujące – na przykład przez lęk przed niespełnieniem własnych założeń oraz niepowodzeniem znanych już, krótkoterminowych planów. Z drugiej zaś strony oznacza to, że Polacy racjonalnie podchodzą do tematu planowania i starają się „nie zamartwiać na zapas” tym, co niepewne i bardzo odległe, dlatego racjonalną i realną perspektywą jest dla nich planowanie w ujęciu rocznym.

 

(źródło: marka Lorus )

 


Zainteresował temat?

0

1


Komentarze (2)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Dhdhdhd ~Dhdhdhd (Gość)26.08.2019 10:22

Jesteśmy spontaniczni, bo nie planujemy naprzód. Lubimy jeździć starymi samochodami, mieszkać w ciasnych mieszkaniach, jeść jedzenie słabej jakości...

20


gość ~gość (Gość)25.08.2019 21:38

Przecież w tych czasach i w Polsce życie to swoisty surwiwal. Więcej pracujesz, to więcej ci zabierają, promuje się nieróbstwo i nijakość. ZUS niewydolny, NFZ kuleje. Podatki zabierają z 40% dochodów, a na epiotrkow artykuł o tym, że nie lubimy planować...

70


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat