Obowiązkowa nauka pływania – czy to dobry pomysł?

ePiotrkow Środa, 10 lipca 201917 4087
Polacy toną dwa razy częściej niż inni mieszkańcy Europy. Może byłoby inaczej, gdyby wprowadzić obowiązkową naukę pływania w szkołach?
fot. pixabay

Tylko w czerwcu w Polsce utonęło 113 osób. W naszym regionie, dokładniej w powiecie tomaszowskim, jedna. Tyle że wakacje dopiero rozpoczęły się na dobre i ta tragiczna statystyka z pewnością się zmieni. Jak do tego nie dopuścić? 

 

Może nauczyć się pływać w już szkole podstawowej? I z pływania zdawać egzamin? Takie pytania zadano w radiowym Maglu.

 

- To bardzo dobry pomysł – mówił na antenie Janusz Ciechanowski, wiceprezes WOPR w Piotrkowie. – W wielu krajach dzieci uczą się pływać już w wieku pięciu lat. Czy to możliwe w Polsce? Wszystko rozbija się o pieniądze...

 

Słowa woprowca i trenera pływania potwierdza założyciel szkoły „Delfin" Robert Bednarek: - Pieniądze na obowiązkową naukę pływania w szkołach musiałyby znaleźć samorządy, a z tym na pewno byłby kłopot. Mówię to także jako dyrektor szkoły. Ale sama nauka to dobry pomysł. Najlepiej byłoby to zorganizować dla uczniów klas I-III. I musiałaby to być minimum jedna godzina tygodniowo.

 

Jak wynika z statystyk utonięcie to druga przyczyna śmierci dzieci poniżej 15. roku życia. Często zdarza się to na oczach rodziców (dane za Narodowym Instytutem Zdrowia Publicznego).


Zainteresował temat?

4

3


Komentarze (17)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

gość ~gość (Gość)10.07.2019 09:38

Bardzo dobry pomysł... I jeszcze przez pasy trzeba ich nauczyć przechodzić bo jak do tej pory to albo przebiegają albo wchodzą na przejście jak swięte krowy....

61


dyrdymał ~dyrdymał (Gość)10.07.2019 09:28

Ja uważam że bez względu, czy nauka pływania ma być obowiązkowa czy nie, każdy człowiek, młody czy stary, który lubi wodę, powinien bezwzględnie umieć bezpiecznie utrzymać się na wodzie, tzn powinen mieć opanowaną podstawową umiejętność pływania. Trenerami personalnymi mogli by być politycy, oni do perfekcji mają to opanowane, taki Ryszard Czarnecki, na ten przykład.

60


guotrre ~guotrre (Gość)10.07.2019 09:08

W niektórych krajach to dzieci muszą zdać egzamin z pływania, inaczej nie przejdą do kolejnej klasy. A w Holandii to nawet muszą zaliczać pływanie w kurtkach, butach, itd.

82


gość ~gość (Gość)10.07.2019 08:11

Dzieci chodzą na basen w szkołach podstawowych i co z tego jak po 3 latach nie umieją pływać dopiero na zajęciach indywidualnych zdobywają tę umiejętność

80


gość ~gość (Gość)10.07.2019 07:52

Władze Piotrkowa zupełnie się takimi rzeczami nie zajmą. Tak jak szpitalem.

51


gość ~gość (Gość)10.07.2019 07:29

Sp nr 16 - szkoła Olimpijczyków a na basen czasami z klasy idzie pięciu uczniów- bez ponoszenia żadnych konsekwencji niektore dzieci przez cały rok nie chodzą na basen.Jestem za obowiązkowej nauce pływania

83


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat